Události ze života školy


Adaptační kurz

 Každým rokem je tradicí, že se žáci 6. ročníku v září účastní adaptačního pobytu v Olešnici v Orlických horách. I letos tomu nebylo jinak. Přestože je v současné zvláštní době nepříznivá situace pro tyto akce, rozhodli jsme se, že ji uskutečníme, neboť jejím cílem je stmelit nově vznikající kolektiv. Počasí nám přálo a myslíme si, že se tento pobyt velmi vydařil a dětem se líbil, neboť jsme odjížděli domů spokojeni a zároveň smutní, že už vše končí. Hráli jsme týmové hry, šipkovanou, vyběhli si sjezdovku a taky trochu houbařili.

Co děti napsaly si můžete přečíst zde.Dopravní hřiště

Dne 15. 9. 2020 se žáci 4. třídy zúčastnili výuky a praktického výcviku na dětském dopravním hřišti v Náchodě. Pokud situace dovolí, v květnu pojedou znovu a splní si vědomostmi a jízdou na kole průkaz malého cyklisty.
NÁHRADNÍ ZÁPIS

4. září si šesťáci připravili pro prvňáčky "náhradní" pohádkový zápis. Provedli je po škole a připravili si pro ně i různé úkoly. Alespoň částečně tak nahradili zápis, který se v dubnu nemohl uskutečnit.
PRVNÍ DEN V PRVNÍ TŘÍDĚ

1. září nastoupilo do školy 11 prvňáčků. Jsme rádi, že je mohli doprovodit i rodiče. V tento pro ně významný den je uvítali kromě paní učitelky  Jany Soukupové i paní ředitelka a pan starosta.
NÁVRAT ŽÁKŮ 1. STUPNĚ DO ŠKOLY

Po více než dvou měsících se mohli žáci prvního stupně vrátit 25. května do školních lavic. Nebyl to ovšem návrat do normálu - roušky, odstupy, dezinfekce zůstaly.

Bruslení 2020

Bruslení 2020 - každoroční bruslení v Novém Městě nad Metují se vydařilo. Bylo to příjemně strávené dopoledne jak pro první, tak i druhý stupeň.
Lyžák 2020

Lyžák 2020

Každoroční lyžák na chatě Juráška v Olešnici  se opět vydařil. Bylo všechno a všechno parádní. Sněhu dostatek, večerní lyžování, společenské hry, závěrečná diskotéka, pro někoho první pády na běžkách nebo sjezdovkách, první sjezdový závod, krátký běžkařský výlet v okolí, výborná kuchyně a pohodová parta nás všech. Kdo se chce podívat na další fotky, pojďte do sedmé třídy. KJ


Pythagoriáda

V týdnu 27.-30.1.2020 se uskutečnilo školní kolo Pythagoriády v matematice, zúčastnili se  zájemci z 5. až 8. třídy. Do okresního kola postupuje Matys Celik, Prokop Stříbrný, Agáta Hlaváčková a Klára Řeháková. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.Okresní kolo soutěže v anglickém jazyce

11. a 12. února se v Náchodě konalo okresní kolo soutěže v anglickém jazyce. Za naši školu se jej účastnila Judita Maisnerová (7. třída) a Matyáš Tymel (9. třída). Děkujeme za reprezentaci školy.Okresní kolo Olympiády v českém jazyce

22. ledna se konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce v Náchodě. Naši školu zastupovaly Kateřina Hudková a Karolína Machová z 9. ročníku. Děkujeme za dobrou reprezentaci školy.Vánoční koncert skupiny Countrio v kině

Ve středu 11.12. se žáci naší školy zúčastnili v místním kině vánočního koncertu skupiny Countrio z Hodonína. Současně nám vánoční atmosféru zpříjemnil i sboreček pod vedením p. učitelky Jany Soukupové a Marcely Havrdové. Nálada nás všech byla svátečně naladěna, všichni jsme si společně zanotovali vánoční koledy a z kina odcházeli příjemně odpočati.

Divadelní představení v anglickém jazyce
OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE

Dne 26. 11. 2019 se uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce, zúčastnili se jej zájemci z 8. a 9. třídy. Do okresního kola postupuje vítězka Kateřina Hudková (9. ročník), z druhého místa Karolína Machová (9. ročník) a jako náhradnice Zdena Trávníčková (9. ročník). Vítězkám gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.
PETICE ZA KRUPICOVOU KAŠI

V průběhu listopadu sepsali někteří žáci naší školy petici, ve které žádali vaření krupicové kaše ve školní jídelně. Tato akce se setkala se zájmem médií a vznikla krátká reportáž, kterou se můžete poslechnout zde.VÁNOČNÍ VÝSTAVA

Ve čtvrtek 5. prosince se v prostorách naší školy uskutečnila prodejní vánoční výstava. Setkala se s poměrně velkým zájmem veřejnosti, žáci si také výstavu užili a podařilo se jim prodat spoustu krásných výrobků.
30. výroční "Sametové revoluce"

V minulém týdnu jsme si připomněli listopadové události roku 1989.  Vyučující si pro děti připravili v rámci různých předmětů aktivity, připomínající významné osobnosti té doby, důležité pojmy nebo symboly. Do tohoto projektu se zapojily všechny ročníky , ale různými způsoby.  Připojujeme ukázku práce těch nejmladších i těch nejstarších. Ty najdete zde nebo zde.

Soutěž v předlékařské první pomoci v Trutnově

Dne 20.11.2019 se naši zdravotníci 1. a 2. stupně zúčastnili soutěžě v předlékařské první pomoci, která se každý rok koná  na VOŠZ a SZŠ v Trutnově. Konkurence byla velká a soutěžní úkoly velmi náročné, ale přesto naše žákyně statečně bojovaly. Výsledkem bylo 7. místo v kategorii 3. - 5. tříd a 1. a 2. místo v kategorii 6. - 9. tříd. Všem účastnicím gratulujeme.

Beseda "Děti v pasti sociálních sítí"

Dne 14.11. se uskutečnila v místním kině na Novém Hrádku beseda pro rodiče a veřejnost s názvem "Děti v pasti sociálních sítí". Sociální sítě jsou v dnešní době velkým úskalím našich dětí a přináší velká nebezpečí. Cílem této besedy bylo získat povědomí o možných rizicích, které dětem mohou hrozit. Besedu vedl preventista policie ČR kpt. PhDr. Ondřej Moravčík spolu se svými hosty mladým youtuberem Vojtou Plachetkou a studentkami UHK Monikou Vostrčilovou a Terezou Cimmerovou. I přesto, že nebyla tak velká účast veřejnosti, měla tato beseda velmi pozitivní ohlas.

Celostátní logická olympiáda

V říjnu se žákyně 9.ročníku Kateřina Hudková a žákyně 8. ročníku Klára Řeháková účastnily Logické olympiády vyhlášené Mensou, obě účastnice úspěšně reprezentovaly naši školu , umístily se v první čtvrtině nejlepších z celé republiky.

                                          Blahopřeji jménem školy Mgr. V.Voltrová
Klíčování druháčků

Ve čtvrtek 24.10. 2019 byl připraven skvělý program tzv. KLÍČOVÁNÍ pro žáky 2. třídy v Obecní knihovně v Novém Hrádku. Poštovní balíček až ze Severního pólu adresovaný druháčkům došel právě včas. Kromě úkolů a pomůcek také obsahoval ledního medvěda, který je celým programem provázel. Dále měli možnost poznat vzácnou návštěvu tetu Severýnu, která dětem četla spletené pohádky. Nej aktivitou bylo ztvárnění živých písmenek. Všichni byli moc nadšení. Na závěr je třeba říct, že žáci rozklíčovali všechny úkoly, hádanky a šifry z balíčku a zjistili, že nové znalosti a informace naleznou v knihách nebo v jiných napsaných textech a dovednost čtení je nedílnou součástí každého vzdělaného člověka. Na památku každý dostal KLÍČ  se jménem a do třídy společnými silami vyrobenou Knihu abecedy. Tímto bych chtěla moc poděkovat paní Langrové, paní Grimové a Kačce za báječný zážitek.

Přírodovědný klokan

 Dne 16.10.2019 proběhla i na naší škole celostátní soutěž Přírodovědný klokan. Na děti čekaly záludné otázky  matematiky, přírodopisu, zeměpisu či fyziky.  Nejlepšími řešiteli byli Z. Trávníčková, N,.Kulhánková a M. Tymel. Gratulujeme.Svět kolem nás - Írán

Dnes jsme shlédli filmový dokument Svět kolem nás -  tentokrát na cestě Íránem.

Nejvíce děti zaujalo:

 • domy ve skalách a podzemní kanály Kanáty
 • voda v podzemí Kanáty
 • že je tam takové vedro (až 70 stupňů) a mnoho kilometrů dlouhá země
 • jak jsou tam ti lidi hodní a rozdělí se i smálem, co mají - jako v Barmě
 • jak mají hodně obyvatel a jak jsou města velikánská
 • hodně lidí
 • překvapily mě vysoké budovy
 • Kanáty - a ten nejdelší je 80 km dlouhý - a ta jejich klimatizace z větru a vody
 • domy, které mají  nevypálené cihly
 • jak mohli přežít ve vytesaných domech do skály
 • poušť velká jako Česko

Exkurze k hasičům do Velkého Poříčí

Dne 2. 10. 2019 jsme se my, třeťáci vypravili společně se svoji paní učitelkou Ševcovou a paní vychovatelkou Matějčkovou za profesionálními hasiči do Velkého Poříčí. K vidění byla spousta techniky - auta, cisterny, jeřáby, lezecké auto, vybavení aut...Skoro všechno jsme si mohli vyzkoušet  a na závěr nás čekalo překvapení - lezení na lezecké stěně. Za všechno moc děkujeme manželům Bekovým a panu Lukáši Balcarovi, kteří nám umožnili tento krásný výlet, zajistili dopravu tam i zpět a ještě nám o všem  krásně povyprávěli, ukázali a dokázali odpovídat na naše dotazy. Velké díky :)

Více fotografií naleznete v sekci Zprávy ze tříd.


Hudba v pravěku

Cesta do pravěku v hodině hudební výchovy aneb učíme se hrou
Adaptační kurz 6. ročníku

Hned na začátku školního roku, od 11. do 13. září, proběhl na chatě Juráška v Olešnici v Orlických horách adaptační kurz 6. ročníku. Pobyt pomohl žákům i novému panu třídnímu učiteli vzájemně se poznat. Objednali jsme si krásné počasí, takže vše proběhlo, jak mělo. Děkujeme tatínkům, panu Švorcovi a Matějkovi, za odvoz zavazadel a mamince paní Machové a Verče za výborné muffiny pro celou třídu.

Další fotografie najdete ve Zprávách ze tříd - 6. ročník
Hrádováček v Polsku


Včeličky

V pátek, 31. 5. 2019 se druháčci vypravili na Nový Hrádek - Doly ke Grulichom. Počasí přálo, cestou si zahráli šipkovanou a plnili úkoly. V cíli se posilnili a pak už naslouchali panu Grulichovi, který jim povídal mnoho zajímavých informací o včelkách a také všechno ukázal ve skutečnocti. Za to, že pozorně poslouchali, byl jim odměnou sladký med. Moc děkujeme. Cestou zpět si ještě stihli pohrát v lese.

Den matek

Ve čtvrtek 16. května si žáci naší školy připravili vystoupení pro maminky a babičky k jejich svátku. Během programu zazpíval Hrádováček, vystoupily dívky z tanečního kroužku a další děti zahrály na hudební nástroje. Každá maminka dostala drobný dáreček a po vystoupení si mohly posedět a popovídat u kávy.
Když chceš, tak to dokážeš


 

Skvělý zážitek připravil Radek Banga žákům 2. – 9. ročníku v úterý 16. dubna. Projekt „Když chceš, tak to dokážeš“ si klade za cíl motivovat žáky k úspěšnému životu bez násilí, drog, rasismu, kyberšikany a dalších patologických jevů. Vyprávění skutečných příběhů ze života způsobem a jazykem přístupným dětem doplnil pan Banga několika písničkami. Že program zaujal i menší děti je vidět z  názorů žáků 4. třídy:

* dostala jsem ponaučení do života 

* zajímavé představení

* teď už dokážu, co chci

* bavilo mě to, vím, že teď dám matiku

* už nebudu na mobilu a na počítači

* už nechci být na mobilu

* mám ponaučení do života 

* dalo mi to, že někdo se nemá tak dobře jako já a že bych si měl svého života vážit 

* moc moc se mi to líbilo
Liška Mia

12.4.2019 navštívila naší školu ochočená liška Mia se svým opatrovatelem, který nás  seznámil s mnoha zajímavostmi týkajících se způsobu života těchto šelem. Zjistili jsme například, že lišky nejsou jen škodnou našich slepic, ale i důležitou součástí naší přírody. Miu jsme si mohli i pohladit. Děkujeme
UKLIĎME ČESKO

V týdnu od 1.4.-5.4. proběhla v naší obci úklidová akce, do které se zapojili žáci naší školy. Podařilo se nám nasbírat 207 kg odpadu, z toho 150 kg jsme vytřídili. Počasí nám přálo, bylo stále co sbírat.

Bruslení II. stupeň - Nové Město nad Metují


Bruslení

V úterý 12. března část naší školy vyrazila na bruslení do Nového Města nad Metují. Bylo to moc fajn dopoledne a příští úterý si to zopakujeme znovu. Těšíme se.
Lyžák 2019


Náš lyžák

Jeli jsme na lyžák 11. února 2019 do 15. února 2019. Jelo nás jenom dvanáct, proto to bylo super. Jezdili jsme na lyžích a na běžkách. Učitelky byly pořád veselé a naučily nás hodně věcí. Sice to jde každému úplně jinak, ale každý se to naučí. Naučily nás jezdit pozadu, pořádně zastavit, prostě spoustu věcí. Jako třída jsme se podle nás na lyžáku naučili věci, které jsme ani nevěděli, že se to dá. jeli jsme na běžky a to bylo taky super, měli jsme hezké počasí, takže to byla nádhera. Dva se tam vztekali a jeden si ohnul hůlku, ale nenaštval se a byl pořád veselý a jel s radostí dál. Dojeli jsme všichni v pořádku a zdraví. Lyžák se všem líbil a jeli bychom klidně zas. 

napsaly: Stela Hůlková, Adriana Plašilová, Kája Frintová a Lenka Možná
A přišel Mikuláš ...


Rozsvícení vánočního stromu

V neděli 2.12.2018 se na  náměstí v Novém Hrádku  rozsvítil vánoční strom.  Slavnostní okamžik si nenechaly ujít především děti z MŠ a ZŠ, které básničkou od pana starosty,  zvonečky, koledami a písněmi vykouzlily vánoční atmosféru. Děkujeme  Agátce, která celou dobu děti doprovázela na housle, Andělka zahrála na flétnu a Adriana zazpívala sólo Tichá noc.
Radost nám nezkazil ani déšť, naštěstí nás zahřál čaj a punč.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/vanoce-jsou-tady-na-staromestskem-namesti-se-rozsvitil-vanocni-strom-20181201.html


Hudebka trochu jinak

Tuhle hodinu jsem si moc užila a myslím si, že i všichni ostatní. Bavilo mě přemýšlet nad tím, jak mám asi vyrobit nástroj, který by vydával zvuk. Bavilo mě skákat kolem ohniště a užívat si to. Všichni se tak nějak odvázali, dělali to, co ještě nikdy před třídou ne. Byla to úžasná hodina hudební výchovy a myslím, že na ni budou všichni vzpomínat jako na nejlepší hodinu hudebky vůbec. Áďa

Já jsem si to strašně moc užila, protože jsme si každý vymyslel scénku, která u každého byla jiná, což se mi moc líbilo. Každý mohl zapojit vlastní kreativitu a nápady a to mě tam baví nejvíc. Anet


Adaptační kurz 6. ročníku

Ve dnech 12. - 14. září 2018 proběhl na chatě Juráška adaptační kurz 6. ročníku. Letos se ho zúčastnilo 29 dětí a 3 učitelky.  Počasí se vydařilo, takže jsme většinu času strávili na hřišti nebo v lese. Děti si užily spoustu seznamovacích aktivit, her i další zábavy. Myslíme si, že adaptační kurz splnil svůj účel. Děkujeme panu Hlaváčkovi za ochotu odvézt zavadla.
Hrádováček v domově důchodců

Dne 26.4. jsme se s naším sborem vypravili do náchodského domova důchodců.

Nejprve jsme potěšili babičky a dědečky v jídelně lidovými písněmi, pak jsme navštívili všechny obyvatele na pokojích a zazpívali jim. Někteří posluchači i plakali, byli šťastní.  My jsme byli  nadšeni, že jsme mohli předávat naši radost a energii.

Moc se nám to všem líbilo a těšíme se, že příští rok pojedeme zase a všichni se tam sejdeme.

                                                                    Natálie, Katka a Sandra


Hrádováček navštívil představení Péťa a vlk


Filharmonie v Hradci Králové uvedla 26.1.2018 představení pro školy - pohádku Péťa a vlk.

Jednotlivé  postavy představoval hudební nástroj. Péťa – housle, kočka – klarinet, děda – fagot, kachna – hoboj, vlk – lesní roh, lovci – tympány. Příběh vyprávěl známý herec a vypravěč pan Miroslav Táborský.


Vánoční výstava - Náchod


Odpoledne pro žáky 6. ročníku a jejich rodiče

30. listopadu 2017 proběhlo jako každý rok odpoledne pro šesťáky a jejich rodiče. Jedná se o preventivní akci. Děti se zúčastnily projekce filmu o šikaně a následné diskuze a s jejich rodiči si povídala okresní metodička prevence p. Hendrychová o možných nástrahách, které mohou potkat náctileté. Toto náročné téma jsme nakonec odlehčili společnou soutěží rodinných týmů.


Muzikál Tři mušketýři

Dne 4.10.2017 jsme se společně se sborem Hrádováček vydali na výlet do Prahy. Navštívili jsme také hračkářství Hamley´s  a nechyběla ani procházka po Praze. Hlavní část našeho výletu se konala v divadle Brodway, kde jsme si užívali představení  plné písniček a hereckých či tanečních výkonů. Mluvíme o muzikále Tři mušketýři. Představení se nám všem velmi líbilo. Někoho z nás den natolik vyčerpal, že si na zpáteční cestě zdříml. Výlet byl velmi zdařilý a všichni si jej opravdu užili. Děkujeme paní učitelce Soukupové a Havrdové, také všem rodičům, kteří to s námi vydrželi.

Natalie Kulhánková a Kateřina Povolná


Hudba v pravěku


Hrádováček v Hradci králové

Ve dnech 25. a 26. května 2017 se vydal školní sbor Hrádováček z Nového Hrádku na výlet do Hradce Králové. Sbor navštívil Obří akvárium, povozil se ve vláčku v parku a poslechl si zkoušku dětského, dívčího sboru Jitro. V budově Jitra Hrádováček také přespával. Společenskému chování jsme se učili při večeři v restauraci Pod Terasami. Na programu byla také večerní procházka po Hradci Králové a procházka před odjezdem domů, kdy jsme si mohli koupit i dárečky. Výlet byl zdařený a počasí nám přálo a všichni si výlet moc užili.                          

Natálie Kulhánková


Vystoupení nejen pro maminky


Vystoupení v Domově důchodců


Karlovarský Skřivánek

Dne 9. února 2017 čtyři dívky reprezentovaly naši školu v pěvecké soutěži. Jejich píle se vyplatila. Blahopřejeme.
Vánoční zpívání na schodech


Vánoční koncert


Adventní vystoupení v Náchodě


Drumbeny

Rytmy připomínající bubnování afrických domorodých kmenů zněly v pátek 9. 12. po celé dopoledne naší tělocvičnou, a to díky neobvyklému zážitkovému programu.Ten měl možnost absolvovat každý z našich žáků. Jeho neodmyslitelnou součástí byly drumbeny – rytmické nástroje z recyklovaného papíru a dřeva. Jejich tvůrce, Zdeněk Roller, měl pro každý třídní kolektiv připraven hodinový pořad plný rytmů.


Rozsvícení stromu

Děti MŠ a ZŠ společně pomohly rozsvítit vánoční strom svým pěveckým vystoupením. Velký počet hrádovských  posluchačů děti odměnil potleskem i dobrou náladou. Na náměstí voněl punč a počasí nám opravdu přálo.  Jen jsme se rozešli domů, plni vánoční atmosféry, začalo hustě sněžit. Co si můžeme víc přát...
Exkurze Wroclaw Polsko

Dne 30.9.2016 se žáci naší školy zúčastnili exkurze do polské Wroclawi.
Soutěž v předčítání německého textu "Bücherwurm"

V letošním roce, stejně jako v předchozích, se naše škola zúčastnila soutěže v předčítání německého textu "Bücherwurm" (Knihomol).  Organizátor Goethe-Zentrum Pardubice vybral text z knihy Aliny Bronsky "Za zrcadlem". Školního kola se zúčastnili 4 žáci 8. ročníku, kteří si s textem poradili velmi dobře, ačkoli se němčinu učí pouze několik měsíců. Vítězka Klára Dudášková reprezentovala školu 6. dubna v Pardubicích. Na zkušenou, jako divák, vyrazila i Sandra Kormanová, která se ve školním kole umístila na 2. místě.


Zpívání na schodech

Poslední předvánoční den členové sboru Hrádováček společně s muzikanty Ondrou, Vojtou, Bárou, Matyášem, Agátkou a Kačkou připravili překvapení pro celou školu. Na schodech  všem žákům i učitelům zazpívali  vánoční písně a koledy. Společně jsme se tak naladili na besídky a poslední školní chvíle v tomto roce.


Vánoční troubení

Ve čtvrtek 17.12.2015 se rozezněly chodbami školy tóny trubek v podání Ondry Bohadla z 5. třídy a Adama Skaly ze 4. třídy. Koledy nás naladily na blížící se Vánoce.
Vánoční vystoupení - Děti pro zvířátka

https://www.facebook.com/events/1724383464452125/


Děti pro zvířátka


V pátek 11.12. 2015 sbor Hrádováček svým  zpěvem přispěl ve vstupní hale Městské knihovny Náchod na provoz chovatelských kroužků Déčka, které výstavu pořádalo. Za doprovodu lidových nástrojů děti zazpívaly vánoční písně. Atmosféra byla vskutku sváteční, vítr ani zima Hrádováčky neodradila. Děkujeme za zcela neplánovaný azyl  knihovnicím.  Nejen písničky zahřály srdíčka. Bylo to milé předvánoční  setkání.Zdravé zuby

Program ZDRAVÉ ZUBY je komplexní celoplošný výukový program péče o chrup určený pro prevenci zubního kazu u dětí na prvním stupni základních škol. Program má podporu MŠMT ČR.

Naše škola se pravidelně programu účastní, zapojili jsme se také do soutěže. Výherkyní žvýkaček Orbit se stala Eliška Škodová. Gratulujeme.


Přírodovědný klokan

14.10.2015 se naše škola zúčastnila soutěže Přírodovědný klokan. Otázky byly z různých oborů :  matematiky, fyziky, zeměpisu, přírodopisu,.......... Nejlepšími řešiteli se stali: 

1. Kateřina Lantová

2. Veronika Lesková

3. Marek Čermák

Gratulujeme ke krásnému umístění.
Podzimní vyrábění v 6. třídě


Adaptační pobyt 6. třídy

Naše 6.třída se ve dnech 23. - 25. 9. zúčastnila adaptačního pobytu na chatě Juráška v Orlických horách. Zahráli jsme si spolu spoustu her zaměřených na sebepoznávání, spolupráci, sportovali jsme, nechyběla ani večerní diskotéka. A hodnocení dětí? SUPER AKCE!!! 
Dožínková slavnost v HK

Dne 18.9.  vyrazili děti z 5. a 6. třídy na dožínkovou slavnost v Hradci Králové. Bylo zde připraveno spoustu zajímavých stánků, které nás seznámili např. se včelařstvím, viděli jsme práci kovářů, mohli jsme si vyzkoušet  i dojení krávy či stříhání ovcí.
Projektový den

Úterý 27. března bylo ve znamení vitamínů - projekt "Ovoce do škol" a jeho završení prezentacemi v projektovém dni na 1. stupni

Mateřinka ve škole

Těsně před koncem zimy se přišly podívat děti z mateřské školky na své starší kamarády, kteří jim předvedli svoje pokroky ve čtení i počítání.

12. ples OSRPDŠ při ZŠ a MŠ Nový Hrádek a ZŠ a MŠ v Novém Hrádku

Zápis do první třídy 2012/2013

Nejmladší kamarády jsme přivítali i s jejich rodiči ve škole v pátek 20. ledna 2012 odpoledne. Tentokrát jim byli za průvodce samí Šmoulové.

Bruslení v Novém Městě nad Metují

Třetí lednový týden se většina dětí postavila na brusle. Někteří sice poprvé, ale užili si to stejně dobře jako ti, kdo už bruslit uměli.

Lyžařský výcvik letošní VII. třídy

Na výstavu betlémů navázala vánoční výstava ve škole

Oslavy jubilea 650 let první dochované písemné zmínky o Novém Hrádku započaly slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí a výstavou betlémů ve škole

Betlémy bylo možné ve škole shlédnout ve dnech 9. - 11. prosince 2011. Výstava betlémů se uskutečnila v tělocvičně školy a o 2 týdny později navázala škola uspořádáním "Vánoční výstavy". Byla hojně navštívena a každý si odnesl nejen různé vánoční dekorace, ale i krásný zážitek.

Volby do školské rady

Zvolení zástupci rodičů:
paní Ducháčková Jana
paní Langrová Olga
pan Novotný Jiří
Vlastní volby proběhly v den vánoční výstavy (úterý 20. prosince 2011 v době od 14:00 do 17:00).

Mikulášské nadělování

Tradiční nadílka a čertovské taškařice proběhly i v letošním roce. Jak výsledky ankety rodičů potvrdily, je naprostou většinou tato tradice vnímána pozitivně a nadílka pro mateřskou školku i doprovodné veselí ve škole byly proto od deváťáků opět připraveny. A to naprosto dokonale. Ve školce si děti užily nejen nadílku, ale také spoustu zábavy při přeskoku metly a plnění dalších "čertovských" úkolů. No a ve škole se vchod do cvičebny změnil ve vchod do "pekla". I tady bylo hodně legrace a "pekelné" teplo hříšníkům. Metlu si přeskočily i paní učitelky a taky pan ředitel slíbil, že se polepší ve vyhlašování ředitelského volna a nějaký další termín naplánuje.

ADVENTNÍ DRÁŽĎANY A POHÁDKOVÝ ZÁMEK MORITZBURG - NAVŠTÍVILI JSME V PÁTEK 2. PROSINCE 2011

Ve spolupráci s cestovní agenturou Jana Hudková jsme uskutečnili výlet za vánočními zážitky na krásný zámek, kde se natáčela pohádka "Tři oříšky pro Popelku" a poté do krásně vyzdobeného vánočního centra Drážďan nejen na adventní trhy. Více informací o proběhlé akci se můžete dozvědět z letáčku Adventní Drážďany pro ZŠ NH a ve fotogalerii.

Příběhy bezpráví

Naše škola se letos zapojila do projektu "Příběhy bezpráví". Žáci 9. ročníku zhlédli dokumentární film z období komunistického Československa a následně besedovali s kronikářkou Nového Hrádku, p. A. Markovou. Beseda se uskutečnila 25. listopadu 2011 a byla velmi zdařilá.

Zážitkové odpoledne v VI. třídě

22. listopadu 2011 se v rámci projektu "Šesté třídy se nebojíme" uskutečnilo zážitkové odpoledne pro žáky 6. třídy a jejich rodiče. Zajímavé informace poskytli pracovníci Policie ČR a útvaru okresní metodiky prevence a velmi se vydařilo i soutěžení rodičů s dětmi. Všem zúčastněným děkujeme za pomoc při naplnění programu grantu.

Rodilá mluvčí v hodinách angličtiny

Spolupráce s Déčkem Náchod pokračuje také realizací výuky s rodilou mluvčí v hodinách, kterou poskytuje škole právě Déčko Náchod v rámci tzv. "Evropské dobrovolnické služby". Děti tak mají každé pondělí rozšířenu možnost konverzace v hodinách a také zájmových kroužcích angličtiny.

Plenární schůze OSRPDŠ a třídní schůzky.

Plenární schůze OSRPDŠ se konala ve čtvrtek 6. října 2011. Zápis z jednání bude uveřejněn po zpracování vedením OSRPDŠ. Zatím navazuje předání anketních lístků rodičům. (Rodiče byli informování ředitelem školy o výhradách 3 maminek k mikulášskému veselí ve školce a ve škole a je jim prostřednictvím dětí předán anketní lístek k vyjádření.)

Ukázkové lekce kroužků

Tak jako v minulých letech proběhly ukázkové lekce některých kroužků na začátku října. V úterý 3. 10. 2011 byla realizována ukázka STREETDANCE a ve čtvrtek 6. 10. 2011 KERAMIKA NA ZKOUŠKU.

Realizace projektu "Šesté třídy se nebojíme"

Ve dnech 7. až 9. září 2011 absolvovala VI. třída v rámci projektu "Šesté třídy se nebojíme" adaptační pobytové soustředění v Orlických horách. I když nám počasí příliš nepřálo, podařilo se nám téměř celý obsah programu naplnit. A co jsme nestihli na horách, naplánovali jsme si pro společné odpoledne s rodiči u nás v podhůří.

Přivítali jsme nové žáčky v 1. třídě

Část fotografií najdete na této adese fotografa pana Berana FOTOHRADEK

Úspěch našich zdravotníků

Naše dvě hlídky se výborně umístily v okresním kole soutěže mladých zdravotníků. Hlídka nejmladších dokonce postupuje do krajského kola. Všem zdravotníkům gratulujeme!

Co vím o lese

3. ročníku soutěže lesů ČR "Co vím o lese" se 10. května 2011 zúčastnilo družstvo 5. třídy. Fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout ve fotogalerii - Co vím o lese

Svátek matek

Ve čtvrtek 5. května jsme připravili hezké odpoledne pro maminky, jsme moc rádi, že jich tolik přišlo - více ve fotogalerii: Den matek 2011

Třídíme s Nikitou

Účelem soutěže je rozvíjet kreativitu, tvůrčí schopnost a představivost žáků základních škol Královéhradeckého kraje a zvýšit jejich zájem o problematiku třídění odpadů. Více o našem zapojení - ZŠ Nový Hrádek - PROJEKTY VE SPOLUPRÁCI S KRAJEM

Odpoledne s Policií ČR ve družině

V rámci celoročního projektu školní družiny "Řemesla a povolání" se děti seznámily s prací policistů. Opoledne plné krásných žážitků pomohli dětem prožít pracovníci PČR Náchod a jejich pes Manty - chvíle s ním byly pro děti asi největším zážitkem. Ale ani ostatní "maličkosti" nezůstaly stranou zájmu. Vždyť kde jinde se kluci dostanou k tomu, aby si osahaly opravdovou pistoli? A takové dýchání do alkoholtestru, o které řidiči právě nestojí, se tady setkalo také s velikým zájmem. Za krásné ukázky děkujeme a teď se budeme těšit na hasiče.

Projekt ministerstva školství "Ovoce do škol" běží již druhým rokem - a jak to vlastně vše probíhá u nás - můžete se podívat ...

V naší škole se výchovou ke zdravemu životnímu stylu snažíme zabývat soustavně. Projekt "Ovoce do škol" tak naše úsilí jen podpořil. Jak například probíhala prezentace výstupů ze školního projektu, kterým jsme ověřovali "Ovoce do škol" v praxi, se můžete podívat ve fotogalerii - Den v zeleném = den plný vitamínů a v části věnované projektům ZŠ Nový Hrádek - PODPORA EU

Den otevřených dveří

Nadešel den, kdy všechny děti (ale samozřejmě hlavně ty z první třídy) mohly ukázat rodičům, jak jim to ve škole "šlape". Letos k nám zavítalo více rodičů než loni a to jsme moc rádi, hlavně za děti. Protože víme, že nejvíc je povzbudí, když se mohou tátovi a mámě ukázat v tom nejlepším slova smyslu. Takže s ostatními rodiči se těšíme na viděnou příště!

Soutěž s Hospodářskou komorou

Školní kolo soutěže o nejlepší vlastní výrobek vyhlášené Hospodářskou komorou proběhlo v březnu.

Děti z mateřinky u nás

Děti z mateřské školky v Novém Hrádku se přišly podívat do školy, aby zjistily, jak se daří ve škole kamarádům, kteří už s nimi od září ve školce nejsou.

Expedice Mars 2010

Víte, kdo první z Nového Hrádku podnikl cestu raketoplánem Amicitia? (Tedy zatím jen v jeho dokonalém simulátoru v kosmickém centru v Belgii). A víte kdo z Čechů obletěl matičku Zemi na oběžné dráze? A jak v té výšce třeba pil vodu ve stavu beztíže? Nebo jak se v kosmické lodi ohřívá jídlo a jí zmrzlina? A že sledování tisíců přístrojů je možné, když si jejich umístění rozdělí posádka jako na šachovnici? A jak je to s cestou k naší nejbližší planetě? No, zatím to vypadá na cestovní lístek jen jedním směrem. Nevěříte? Tak to jste měli být na vyprávění účastníků Expedice Mars 2010 v pondělí u nás ve škole - obrazem zde: Expedice Mars 2010. Ale jestli Vás informace o expedici a účasti kosmonautky z Nového Hrádku zajímají podívejte se do archivu ČT - např. pořad Objektiv na této adrese Objektiv Mise na Mars — Evropské kosmické centrum — Výcvik mladých astronautů

Školský ples

Už je to tak, dvě jedničky - 11. školský ples a další jedničku můžeme přidat k jeho hodnocení. Povedl se a zcela jistě k tomu přispěla všechna předtančení žáků školy - současných i minulých Další fotografie najdete v Ples 2011

Karneval

Dospěláci chystají ples - uděláme si karneval! To si řekli ve družině.

Pokus o rekord - zúčastnili jsme se také!

A nejkrásnější perníkové srdce ze všech, z celé školy měla Barborka Machová - gratulujeme!

Sbírka pro Afriku

Vybavení z téměř půl stovky lékárniček putovalo společně s ostatním lékařským materiálem dál k potřebným lidem na jihu, konkrétně je směřováno do vesnice Itibo v Keni. Za organizátory děkujeme všem, kdo se rozhodli pomoci. Sbírka u nás byla ukončena, děkujeme.

Zápis do 1. třídy - pátek 21. ledna 2011

Náš indiánský kmen přivítal nové kamarády více - zde

ZŠ v Náchodském deníku

Článek z naší návštěvy v Domově důchodců v Náchodě. Více ve fotogalerii - Koledy v DD Náchod

Mikulášské nadělování 2010

Tradiční nadílku od dárků pro naše nejmenší kamarády v mateřské školce až po uhlí pro hříšníky ve škole připravila IX. třída. Za všechny obdarované i polepšené jim děkujeme. Více najdete v naší fotogalerii: Mikuláš ve školce i ve škole

Završení spolupráce s rodiči v rámci preventivního programu a realizace projektu spolufinancovaného Královéhradeckým krajem

V závěru listopadu jsme završili naplnění projektu "Dokážu, umím, znám, proto se nebojím." Na tento projekt přispěl Královéhradecký kraj a nám velmi pomohl při výchově dětí i rozšíření spolupráce školy s rodiči, kteří se s dětmi zase na chvíli vrátili do školních lavic a zasoutěžili si. Více v Dokážu, umím, znám, proto se nebojím

Podzimní nocování ve škole

Na konci října si přinesly spacáky děti ze 7. třídy a začaly podzimní prázdniny netradičně - společnou nocí ve škole. V samém začátku listopadu si zase školu rezervoval na noc kroužek ručních prací. Kromě vyšívání si všichni zahráli i divadelní scénky. A když si snědli, co si navařili, dostavilo se i půlnoční překvapení. Více zde: Nocování ve škole

Přírodovědný Klokan

Proběhlo místní kolo soutěže, zapojilo se celkem 38 žáků 2. stupně. Výsledky najdete v části webu - ZŠ Nový Hrádek - PRÁCE ŽÁKŮ 2. ST.

Návštěva regionálního (soukromého) přírodovědného muzea

3. třída se prošla za zajímavostmi přírody, které jim laskavě ukázal pan Jaroslav Resl - vice: Exkurze 3. třídy

Vystoupení v Hradci Králové

Pěvecký sbor ZŠ Nový Hrádek vystoupil od čtvrtku 14. října do pátku 15. října společně se sborem Jitro v našem krajském městě - Hrádováček zpíval v Hradci Králové

Anglie 2010

Studijní a poznávací zájezd do Anglie (Londýn, Windsor, Oxford a Greenwich) se uskutečnil ve dnech 6. až 10. října 2010. Žáci naší školy společně se studenty Gymnázia v Dobrušce poznali díky velmi dobře připravenému zájezdu Cestovní agentury Jany Hudkové kouzlelná místa Anglie. S dojmy dětí Vás ještě seznámíme, prozatím alespoň fotografie - Anglie 2010

Pohár starostů 2010

Letos se našim cyklistům velmi dařilo na tradiční cyklistiké soutěži v Náchodě. Gratulujeme!

Planeta Země 3000

Program "Česká republika - země známá a neznámá" uváděný v rámci největšího vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 jsme navšívili 11. 10. 2010. v Kině 70 Nové Město nad Metují. Programu zůstaneme věrni i příští školní rok - čeká nás "Čína - říše mocného draka".

Streetdance

Další z aktivit připravených ve spolupráci s Déčkem Náchod se rozbíhá.

Bavorské hrady a zámky

Ve dnech 17. až 19. září 2010 se mohli žáci naší školy na poznávacím zájezdu blíže seznámit se známými místy u našich sousedů - alpské středisko Garmisch-Parkenkirchen, klášter Ettal, zámky Linderhof, Neuschwanstein a jezerní zámek Herrenchiemsee.

Kroužky se postupně rozbíhají - kdo nezaváhal, mohl si vlastnoručně vyzkoušetPlakát zvětšíte kliknutím.

Adaptační kurz pro žáky 6. ročníku 2010/2011

Pobytové soustředění absolvovali všichní "domácí" žáci i nově příchozí kamarádi a kamarádky do VI. třídy v termínu od 15. do 17. září 2010 i s novou třídní paní učitelkou. Více ve fotogalerii - Kamenec 2010

1. září 2010 v 1. třídě

Akademie 2010

Opět se povedla a všechna vystoupení přinesla nezapomenutelný zážitek. Více ve si můžete prohlédnout fotogalerii - Akademie 2010

Vystoupení pěveckých sborů

I letos si na konci školního roku společně zazpívaly děti pěveckých sborů Jitro z Hradce Králové a Hrádováček z Nového Hrádku.

Výsledky soutěže ve sběru a třídění odpadů 2009/2010

Konečné výsledky soutěže - 31. května 2010. Ceny byly vítězným třídám i jednotlivcům předány v pátek 25. června 2010 zřizovatelem. Největší gratulace směřují "medajlovým umístěním", tj. do 1.; 6. a 4. třídy.

Rytíř pasoval naše nejmenší čtenáře

V Okresní knihovně v Náchodě připravili pro naše nejmenší opravdu nezapomenutelný zážitek.

Exkurze Praha 2010

Cyklokurz 2010 - Červený Kostelec

Počasí nám letos vůbec nepřálo, déšť nás provázel po všechny dny.

Soutěžili jsme v Uhřínově

V první desítce se umístilo naše družstvo reprezentující školu v soutěži "Co vím o lese". Soutěž pořádaly Lesy České republiky k Týdnu lesů, tentokrát ve spolupráci s Centrem experimentální archeologie Villa Nova Uhřínov. Fotografie naleznete ve fotogalerii - viz: Co vím o lese - Lesy ČR + Uhřínov 2010

Beseda se spisovatelkou

Paní Petra Braunová přiblížila dětem jak vlastně vzniká knížka a podělila se o zážitky, které zrod jim důvěrně známých literárních postav provázely.

Pasování čtenářů v Novém Hrádku

Naši prvňáčci už znají celou abecedu a umí si sami přečíst své oblíbené knížky.

2x stříbro z okresní soutěže zdravotníků! Gratulujeme!

Nejlepší čarodějnice letošního 30. dubna

Již tradičně se do školy v poslední dubnový den slétli čarodějnice i čarodějové z širého okolí. Vybírali jsme ty "nejčarodějničtější". Na všechny se můžete podívat ve fotogalerii: Čarodějnice 2010

Projekt voda - "modrý den"

Ve čtvrtek 22. dubna jsme přišli všichni oblečení do barvy naší planety. Celý den jsme se pak zabývali nejen modří oceánů, jezer a řek, ale také zjišťovali, co vše té modré čistotě ubírá na kráse a jak můžeme pomoci, aby tomu tak nebylo.

Historické dokumenty

O tom, že ve škole to nebylo nikdy jednoduché, svědčí dokumenty z počátků minulého století, které škole věnoval jeden místní občan. V části Historie školy těchto www stránek si například můžete prohlédnout dokumenty o odebrání školních zvonků pro válečné potřeby Rakouska-Uherska v 1. světové válce, nebo se můžete dočíst, že i před sto lety muselo být řešeno záškoláctví. A že nebylo vždy tolik jídla jako dnes, dokumentují potravinové lístky z roku 1919. Také přikládáme pro zajímavost jedno více než sto let staré vysvědčení - vše naleznete úplně dole v Historie školy

Vitamíny pro naše školáky

Zapojili jsme se do projektu EU a ministerstva školství "Ovoce do škol". Do školy již opakovaně dorazily zásilky s ovocem distribuovaným žákům 1. až 5. tříd.

Velikonoce ve škole

S jarem se rozsvítilo sluníčko před naší hudebkou

Rozsvítit ho pomohli i rodiče. Děkujeme. A dětem za krásné nové noty :-)

Ohlédnutí za končící zimou a lyžařským výcvikem

10. ples OSRPDŠ ZŠ a MŠ

Velmi krásným plesem jsme uzavřeli plesovou sezónu 2009/2010 a zároveň dovršili první desetiletí pořádání těchto plesů rodičů a přátel obou škol v Novém Hrádku.

Zápis budoucích prvňáčků

V lednu 2010 jsme ve škole poprvé poznali naše nové kamarády. Museli splnit řadu úkolů, abychom jim poté mohli slíbit, že 1. září se stanou opravdovými školáky. A i když tentokráte rodiče pomáhat nemohli, zvládli všechno výtečně. Pravda je, že někdy si museli přivolat na pomoc nějakou postavu z jim dobře známých pohádek, ale v tento jejich první školní den byla taková pomoc "nadpřirozených" bytostí vlastně přirozená.

Jaroměřský slavík

Velmi se nám dařilo a postupujeme do celostátního kola. Gratulujeme Adélce, Petře a Davidovi!

Účastníci literární soutěže na besedě se spisovatelem Milošem Kratochvílem

V literární soutěži "Jakou barvu má svět" získala 1. místo (+ ocenění knihami "Puntíkáři" a "Duchaři" a také postup do krajského kola) Kateřina Langrová. Na 3. místě se umístila další žákyně naší školy Adéla Hlaváčková. Vítězné práce můžete shlédnout zde: K. Langrová ; A. Hlaváčková (1. strana) a (2. strana)

Beseda s ilustrátorkou a spisovatelkou Andreou Popprovou

Díky laskavému pozvání z Okresní knihovny v Náchodě poznaly naše děti autorku obrázků, které důvěrně znají z dětských časopisů i knížek.

Mikulášská nadílka 2009

I letos naši nejstarší žáci připravili tradiční nadílku pro děti v mateřské školce a zbylo i na ostatní kamarády ve škole.

Advent mezi seniory

Něco drobných dárků a hlavně dobrou náladu jsme ještě před Mikulášem rozdávali v Domově důchodců Náchod my.

Jaký byl adventní čas o několik desetiletí nebo spíše století zpátky?

Na to jsme se zajeli podívat do zámku v Náchodě, kde probíhal první "zámecký advent".


Prohlášení o přístupnosti Copyright © 2005 - 2020 ZŠ Nový Hrádek, All rights reserved, Všechna práva vyhrazena