Pomoc v nouzi anebo ještě lépe - pomoc dřív, než k nouzi dojde

Nešťastné situace jen opravdu málokdy vzniknou náhodou. Náraz auta řízeného opilým řidičem do lidí na chodníku je asi nejhorším příkladem. V drtivé většině případů však lze neštěstí nebo "sklouznutí na šikmou plochu" předejít. Je třeba pouze vnímat signály ze svého okolí, nezavírat oči před negativními signály (zejména rodiče ve vztahu ke svým dětem), nejednat bezmyšlenkovitě (týká se nás všech) anebo s myšlenkou "však ono to nějak dopadne" - to pak bývá zpravidla špatně. A také nebát se, si o problému promluvit, když sám nevím "kudy-kam".

Doporučujeme seznámit se (pro mnohé - připomenout si) s jednoduchými základními pravidly, která mohou pomoci předejít svízelným situacím nebo dokonce zachránit život. Základní pravidla - OCHRANA PŘED ÚNOSY NEBO OHROŽENÍ DĚTÍ NÁSILNÍKEM - PREVENCE - zde: www.azrodina.cz.

AZ_rodina_maly

A když už nastane problém ...

Nebojte se obrátit na dospělé, když vám problémy začnou přerůstat přes hlavu. Když vás bude trápit cokoliv, co by mělo vést ke zvětšování strachu či beznaděje, pocitům zbytečnosti, ztrátě sebevědomí nebo snad dokonce pocitům marnosti, nezoufejte. Pomoc Vám může poskytnout škola, ale pokud byste chtěli své věci řešit v jiném prostředí, můžete využít různé specializované poradny. Můžete se například nejprve telefonicky poradit, nemusíte se ani hned představit, můžete si sjednat schůzku nebo naopak požádat o okamžitou pomoc. V našem regionu může pomoci např.:

KOMPAS:
Raisova 1816
547 01 Náchod
e-mail: svp.kompas@worldonline.cz
Informace získáte a pomoc můžete najít i na důvěryhodných a prověřených stránkách internetu.

Již několik let pracuje Dětské krizové centrum v Praze (dříve Sdružení proti násilí na dětech)
e-mail: problem@ditekrize.cz
www.dkc.cz nebo www.ditekrize.cz

A ještě jednodušší na zapamatování je bezplatná LINKA BEZPEČÍ: 800 155 555
e-mail: lb@linkabezpeci.cz

Napadlo Vás zkusit něco nového, něco, co láká, protože se to nemá? A víte, do čeho jdete, že si také můžete zkazit své zdraví, krásu, ztratit kamarády? Ve škole Vám rádi pomůžeme a pokusíme se zodpovědět společně s vámi otázky, na které hledáte odpovědi. Můžete začít u koho chcete, ráda vám poradí třeba paní učitelka Dudášková - dudaskova.l@zsnovyhradek.cz.

Pomáhat se snažíme i my všichni

Ulice-velky